ĽANOVÉ ZÁCLONY A ZÁVESY – dotyk prírody pre Vaše okná.

Zamilovali sme sa do záclon a závesov z ľanu.
Často sa ma pýtate, v čom sú iné ako tie klasické z umelých vlákien.
A ja odpovedám, že v mnohých ohľadoch sú iné a oveľa lepšie.

Záclony zo 100%-ného ľanu.

Pripravte sa na to, že už na dotyk i pohľad sú iné. Majú viditeľnú štruktúru.
Voľným okom môžete vidieť smer vodorovných a zvislých ľanových priadzí.
Tieto záclony sú o niečo menej priehľadné, ako tie umelé. Ale stále prepúšťajú veľa denného svetla a vy budete bez problémov vidieť von. Zatiaľ čo z exteriéru smerom dnu bude viditeľnosť oveľa menšia. A to je veľké pozitívum pre Vaše súkromie.
Ak nepotrebujete miestnosť viac zatieniť, alebo na noc zastrieť tak, aby nebolo dnu takmer vôbec vidno, môžete ľanové záclony použiť namiesto závesov. Budete tak mať ľahké, vzdušné a veľmi efektné záclony a závesy v jednom. Táto možnosť Vám umožní sledovať okolie domu, nezabráni krásnym výhľadom a poskytne príjemnú atmosféru v interiéri Vášho domova.

Ľanové záclony dodajú interiéru jemnosť a prírodný tón.
A čo je ešte na nich úžasné? Nevytvárajú statickú elektrinu a odpudzujú prach.

Závesy zo 100%-ného ľanu.

Nie každý má to šťastie na krásne výhľady bez dotieravých pohľadov. Ak sa to týka práve Vás, určite odporúčam ľanové záclony skombinovať s ľanovými závesmi. Docielite tak pocit súkromia a zachováte prírodný vzhľad Vášho domova. Vždy, keď to bude potrebné, závesy zastriete. Dvojitá vrstva záclon a závesov vytvorí v miestnosti príjemné šero a zvedavým pohľadom zabráni nazerať dnu.
Závesy tiež môžu spĺňať estetickú funkciu. Pekne nariasené a odhrnuté po stranách okien budú ozdobou vášho bývania. Bohatá paleta farieb našich ľanových látok poteší každý interiér. 

STAROSTLIVOSŤ O ĽANOVÉ ZÁCLONY A ZÁVESY

Pred samotným šitím, materiál vždy vyzrážame v práčke. Potom ho vyžehlíme, striháme a až potom šijeme. Takže k vám domov prídu závesy a záclony už vyzrážané.

Po rozbalení ich môžete prežehliť žehličkou s naparovaním na vyššom stupni. Žehlite z rubovej strany. Zabránite tak tvorbe neželaného lesku na látke. Potom zaveste.

Keď sa v budúcnosti rozhodnete záclony/závesy oprať, odporúčame prať na 30°c. Zvoľte prosím krátky, šetrný program. Predĺžite tak ich životnosť. Ľanoví nadšenci môžu prať v rukách vo vlažnej vode. Určite sa Vám záclony za to poďakujú svoju dlhotrvajúcou krásou. Či už periete v práčke, alebo v rukách, používajte prosím tekuté pracie prostriedky a na aviváž ani nepomyslite. Žmýkajte v práčke na najnižších otáčkach.
Ak sa Vám páči prírodný, krčivý vzhľad záclon/závesov, nemusíte ich vôbec žehliť.

Stačí, keď ich po vyžmýkaní ponatriasate  a zavesíte. Počítajte ale s tým, že nevyžehlené budú o niečo kratšie. Žehlením v smere dĺžky dosiahnete pôvodnú dĺžku, aká bola pred opratím. Žehliť odporúčam ešte mierne vlhké a v jednom smere.

Berte prosím na vedomie, že ľan je 100% prírodný materiál a aj napriek tomu, že ho pred šitím vyzrážame, má ešte zostatkovú zrážanlivosť  cca 1-2 %.
A tak, ako všetky prírodné materiály, aj ľan reaguje na slnečné lúče. Takže po čase budú miesta trvale vystavené slnečnému žiareniu o niečo bledšie. S tým sa treba zmieriť.

Myslím, že je to veľmi malá daň za úžasný, prírodný materiál, ktorý nezadržiava alergény, vonia prírodou a čistotou.