Údržba ľanových výrobkov

Kategórie
 
 
 
 
 

Ako sa starať o výrobky z prírodných materiálov

Údržba ľanových výrobkov

 

Údržba je veľmi jednoduchá. Ľan sám o sebe je tkanina veľmi príjemná na dotyk, luxusná, jednoduchá  a nadčasová.

Je to dar z prírody, a preto nebudete na jeho údržbu potrebovať žiadne špeciálne prostiredky.

Ľanové výrobky stačí prať na 40 ֯C s použitím jemného pracieho prostriedku. Nepoužívajte zmäkčovadlá ani bielidlá! Zmäkčovadlá (aviváže ) sú určené pre syntetické materiály. Ľan má svoju typicky prírodnú vôňu a to je jeho prednosť. Netreba ju potláčať umelými arómami.

Pred odstránením škvŕn materiál vždy najprv namočte až potom použite prostriedok na odstránenie škvŕn. Najlepšie však tuhé mydlo na pranie alebo iný šetrný prostriedok. Škvrny od červeného vína dokonale odstránite tak, že tkaninu namočíte v studenej vode a škvrnu potom posypete kuchynskou soľou. Nechajte pár minút pôsobiť a potom operte v práčke bežným postupom.

Žmýkajte na najnižších otáčkach. Podľa možnosti nesušte v sušičke a ak je to nutné, tak len na nižšej teplote. Ideálne je ľanové výrobky sušiť na čerstvom vzduchu. Slnko a čerstvý vzduch urobia svoju prácu najlepšie. Budete prekvapení, ako rýchlo ľan schne.

Žehliť odporúčam ešte nie celkom preschnutý ľan. Prípadne ho pred žehlením zvlhčite pomocou vody z rozprašovača. Stupeň žehlenia: stačí žehliť na stupni bavlna s naparovaním.

Ešte jedna vec na záver:  netrápte ľan nekonečným žehlením. Nikdy nebude  hladký. Jeho krčivosť  je žiadúca vlastnosť, vo svete tak veľmi žiadaná. S každým praním sa stáva jemnejší a príjemnejší na dotyk.

Ľan je poklad. Stanete sa na ňom závislí...

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia